Projekat se sprovodi u okviru krovnog projekta „Na putu ka Balkanskom zelenom dogovoru: podrška tranziciji elektroenergetskog sektora ka obnovljivim izvorima energije na Zapadnom Balkanu“.
Vlade u regionu takođe završavaju svoje nacionalne energetske i klimatske planove (NEKP), a elektroprivrede najavljuju ozbiljne investicije u projekte izgradnje postrojenja na obnovljive izvora energije. Projekat je trajao od prvog januara 2021. godine do 30. juna 2022. godine. Projekat je finansiran od strane Evropske kimatske fondacije, u saradnji sa AGORA EW.


Novi projekat koji je nedavno pokrenula nemačka ekspertska organizacija Agora Energiewende u saradnji sa lokalnim partnerima među kojima je ASOR iz Srbije, te konsultantskim firmama enervis i IEEFA zove se „Energetska tranzicija Zapadnog Balkana – Balkanski zeleni dogovor„. Cilj projekta je da pruži podršku vlastima Zapadnog Balkana da sprovedu tranziciju u elektroenergetskom sektoru od postupnog ukidanja upotrebe lignita do dominantne zastupljenosti obnovljivih izvora.

Podsećanja radi, elektroenergetski sistemi Zapadnog Balkana pretežno se oslanjaju na termoelektrane, od kojih je 90 odsto starije od 30 godina, a 40 odsto od 40 godina, tako da postoji potreba za revizijom energetskih strategija.

Agora Energiewende i partnerske ekspertske organizacije, među kojima je ispred Srbije bio ASOR, su u godinu ipo dana projekta podržavali region da ostvari „zeleni dogovor“ u energetskom sektoru, kroz sledeće aktivnosti:

• Informisanje vlada o strategijama za postupan prestanak korišćenja uglja i njegovu zamenu obnovljivim izvorima;
• Demonstriranje da je elektroenergetski sistem koji se zasniva na obnovljivim izvorima energije ekonomski i energetski ostvariv;
• Utvrđivanje potreba za skladištenjem električne energije, kao sastavnog dela uvođenja varijabilnih obnovljivih izvora;
• Predstavljanje mogućnosti za finansiranje u okviru Zelene agende Evropske unije za Zapadni Balkan;
• Pružanje materijala, zasnovanih na činjenicama, za donošenje odluka koje će doprineti ambicioznijim politikama za obnovljive izvore i prestanak korišćenja uglja;
• Doprinos uspostavljanju regionalnom dijalogu o izazovima i mogućnostima tranzicije od uglja ka obnovljivim izvorima
• Izgradnja novih elektrana na lignit nije finansijski održiva ako se plaća CO2